Deberes 1.

El alfabeto.

Tienes que ver este vídeo.
To jest inne spojrzenie na abecedario, lekcja po angielsku, myślę, że nie będziecie mieli problemu ze zrozumieniem.Jeśli ktoś woli piosenki, można wejść na przykład tutaj. Dla osób lubiących tradycyjne podejście do alfabetu proponuję ten link.

Pregunta: ¿Qué letras terminan en -a según este vídeo? (które literki kończą się, w wymowie, na literkę "a" według tego videa?)

Deberes 2.

La pronunciación de diferentes países con español.
Tienes que entrar en esta página.
To jest syntezator wymowy w różnych językach. Należy wybrać z języków hiszpański i wpisać dowolne słowa bądź zdanie. Zwróć uwagę, że po prawej stronie można wybrać rożne syntezatory, z wymowami z rożnych krajów. Posprawdzajcie sobie różne wyrazy, szczególnie pisane przez "v" lub "b", "y" lub "ll", "c" lub "s". Warto także pobawić się wpisując różne zdania.

Pregunta: ¿Cómo se llama "el chico" de Argentina? (Jak ma na imię "chłopiec" z Argentyny?).

Deberes 3.

La pronunciación.
Tienes que entrar en esta página.
Literka R wymawia się /rr/ kiedy piszemy ją 2 razy: perro, gorro, ale też w innej sytuacji. Na tej stronie możesz przeczytać w języku angielskim kiedy to się dzieje. Zachęcam do poćwiczenia sobie literek na tej stronie. Znajdują się po lewej stronie w oddzielnych TOPICS.

Pregunta: ¿Cuándo aparte de escribir rr pronunciamos r como fuerte? (Kiedy poza podwójnym zapisem wymawiamy literkę R jako wibrującą?)

Deberes 4.

La pronunciación.
Tienes que entrar en esta página.
Strona do ćwiczenia wymowy, zachwyci na pewno tych z was którzy są filologami, ale nam wszystkim też może posłużyć.
Zachęcam szczególnie do przyjrzenia się jak układa się język i cała jama gębowa w takich literkach jak (podaję ścieżkę jak dojść do tych literek, bo byście długo szukali:):
  • ñ (consotantes – modo - nasales- przedostatania w pierwszej kolumnie)
  • c+ e,i ( consonantes – voz – sordas – środkowa w drugim rzędzie)
  • ch ( consonantes – voz – sordas –trzecia w ostatnim rzędzie)
  • j ( consonantes – voz – sordas – pierwsza w ostatnim rzędzie)
  • ll (consonantes – voz – sonoras – pierwsza w szóstym rzędzie)

Pregunta: ¿Qué tipos de vocales tienen los españoles? (tres tipos, lo tenéis arriba)
= Ile typ samogłosek mają Hiszpanie? (trzy rodzaje, można to znaleźć u góry)

Deberes 5.

La pronunciación.

Tienes que ver este vídeo. Na Youtube znajduje się wiele ciekawych kanałów użytkowników, którzy zamieszczają niesamowicie przydatne videa. Warto zapisać sobie je w ulubionych i co jakiś czas odwiedzać. Zachęcam także do obejrzenia następnego filmiku z tej serii gdzie wymawia się różne znane marki (trzeba wejść na yotube).

Pregunta: ¿Cuándo se añade "e" en los nombres de personas (dos) o grupo (uno)? (Przy których postaciach (2 osoby i 1 grupa) dodaje się „e” przed ich nazwą?)